Hi Guys,
Deze week leek wel in het teken te staan van de comfortzone. Misschien was het wel alleen mijn week hoor. Maar ik hoorde deze week opeens over de term ‘comfortzone’.
Ik ken de uitdrukking ‘buiten je comfortzone treden’ wel, maar ik heb er nooit echt bij stilgestaan.
Tot deze week. Want opeens hoorde ik het bijna elke dag.
Maar voordat ik daar op inga, gaan we eerst even kijken wat een ‘comfortzone’ nou eigenlijk is.
Comfortzone: situatie waarbinnen iemand zich veilig en ontspannen voelt (encyclo.nl)
Wanneer je binnen je comfortzone bent, voel je je veilig en ontspannen. Je bent dus op je gemak.
Okay. Wat is daar dan mis mee? Waarom zouden we dan buiten onze comfortzone moeten treden? Het is toch juist goed als je je veilig voelt? Dat wil iedereen toch? Iedereen wil zich toch veilig voelen?
Of zie ik het weer verkeerd?
Toen ik net aan het opzoeken was wat ‘Comfortzone’ nou precies was, kreeg ik allerlei resultaten waarin stond:
‘Groeien doe je buiten je comfortzone’ & ‘35 manieren om buiten je comfortzone te komen’
Blijkbaar is het toch wel iets waar mensen zich mee bezig houden. Mensen willen buiten hun comfortzone treden.
Maar waarom?
Mijn ‘Week van de comfortzone’ begon afgelopen maandag op school.
We hadden het met onze slb’er over het feit dat we tijdens een bepaald vak uit onze comfortzone moesten stappen. Dat hoort er een beetje bij. Mijn slb’er gaf toe dat ze dit zelf ook eng vond. Verder zei ze dat de één het makkelijker doet dat de ander.
En dat zette me een beetje aan het denken.

Weet je nog dat ik het vorige week over mijn ‘Ik-box’ had? En dat ik er iets heel persoonlijks in zou stoppen?
Dat heb ik gedaan. Ik heb iets in die doos gestopt wat ik normaal nooit met iemand deel. Omdat het gewoon heel erg persoonlijk is. Niet iedereen weet dat van mij. Niet iedereen weet dat ik dat doe.
Okay, jullie weten wel dat ik het doe. Maar jullie hebben het nog nooit gezien (ja, ik hou het lekker vaag ?).
Maar goed, een deel van mijn klas heeft het nu wel gelezen. Zij weten nu niet alleen dat ik het doe, maar ze hebben er nu ook een beeld bij.
Dat vond ik eigenlijk heel erg spannend.
Ben ik dan met het delen van dat uit mijn comfortzone gegaan?
Ik denk het wel. Want ik had het ook voor mezelf kunnen houden. Dat had lekker veilig geweest. Als niemand het weet dan is het er ook niet. Dus dan is het veilig.
Maar okay. Na die maandag hoorde ik het begrip ‘comfort zone’ zo vaak.
Op tv hoorde ik het opeens zo vaak voorbij komen.
Bij ‘Dance Dance Dance’ ging het een paar keer over het feit dat je uit je comfortzone moest komen.
Als kan ik dat heel erg begrijpen, want niet iedereen staat als Lady Gaga op het podium.
Maar ook bij de ‘Beste Zangers’ ging het heel veel over de ‘comfortzone’.
De artiesten die meedoen aan het programma gaan meerdere keren uit hun comfortzone. Ze doen iets wat je totaal niet van ze verwacht. Ze doen iets waarvan ze zelf dachten dat ze het nooit zouden doen. Dit was vooral het geval in de aflevering van Davina Michele.
Het klinkt allemaal wel mooi ‘buiten je comfortzone treden’, maar wat levert het op?
Bij ‘Dance Dance Dance’ en bij de ‘Beste Zangers’ leveren het de beste optredens op. De optredens waar het meest tegen op wordt gekeken, zijn meestal de mooiste.
Heel vaak zijn dit juist de optredens die eigenlijk heel ver van de artiesten afliggen. Het zijn dingen die je nooit van ze had verwacht. Wie had nou verwacht dat Lee Touwers zou gaan rappen?
Misschien maakt dat het wel mooi. Je verwacht het niet. Misschien is dat nou juist wat het zo bijzonder maakt.
Als iedereen weet dat het echt iets op kan leveren wanneer je buiten je comfortzone gaat, waarom doet niet iedereen het dan meteen?
Ik denk dat het komt omdat je toch bang bent. Bang om te falen. Bang om de reacties van anderen te horen.
Want ja, ze noemen een comfortzone niet voor niets ‘veilig’ en ‘vertrouwd’. Wie zegt er nou graag gedag tegen veilig en vertrouwd?
Maar toch zou het geen kwaad kunnen als we allemaal iets vaker buiten onze comfortzone gaan. Want er is zo ontzettend veel te ontdekken buiten die comfortzone.
Er is niets mis met het blijven binnen een comfortzone. Maar er komt een dag dat je alles binnen die comfortzone hebt geprobeerd en hebt gezien. Wat doe je dan? Stop je er dan mee? Ga je alles nog een keer doen? Ga je je vervelen? Of ga je alleen maar dromen?
Waarom zou je dat doen wanneer je ook buiten je comfortzone kan gaan?
Waarom maak je niet eens een keer een tripje buiten die comfortzone?
Het is misschien heel erg eng. Je moet misschien afscheid nemen van het vertrouwde en het veilige, maar misschien ontdek je wel veel meer over jezelf.
Misschien kom je er wel achter dat je veel in je hebt dan je altijd dacht.
Het kan zomaar zijn dat je een nieuwe passie vind. Of dat je eindelijk dat ene ding van je bucketlist kan strepen.
Je comfortzone is misschien wel heel erg mooi en het voelt als thuis, maar op een gegeven moment kan je niet meer groeien. Je groeit pas wanneer je buiten je comfortzone treedt.
Je groeit pas wanneer je iets doet wat je eng vindt. In het begin is het eng, maar de kans is groot dat je denkt:
Waarom heb ik dit nooit eerder gedaan?
Het hoeft niet iets groots te zijn. Je hoeft niet op een podium te gaan staan om buiten je comfortzone te gaan.
Het kan ook gaan om het delen van een foto. Een foto die je zelf misschien niet de allermooiste vind.
De kans is groot dat jij de enige bent die ‘m niet mooi vindt.
Ook dit is een voorbeeld van ‘buiten je comfortzone treden’.
Elke trip buiten je comfortzone is eng. Of het nou iets groots is of niet.
Je mag ook wel op een podium springen hoor als jij dat wil, maar die stap is misschien iets groter dan die foto plaatsen.
Het treden buiten je comfortzone is zo persoonlijk. Wat voor de één een hele grote stap is, is voor de ander iets makkelijks.
Onthou dat.
Muziek van de Week

Bij een blog over ‘buiten je comfortzone gaan’, mag deze dame niet ontbreken.
Zij is HET voorbeeld van iemand die buiten haar comfortzone gaat en zij is HET bewijs dat dit heel erg goed uit kan pakken.
Toen zij in haar comfortzone bleef, was zij vooral bekend binnen de operawereld. Ik denk niet dat heel erg veel mensen buiten de operawereld haar kende. Tot ze meedeed met de ‘Beste Zangers’. Opeens kende veel meer mensen haar.
De eerste paar weken deed zong ze vooral hele mooi operanummers. Ik was heel erg onder de indruk van haar stem.
Maar vorige week deed ze opeens iets TOTAAL anders. Iets waar ik zo verbaasd over was.
En opeens had het hele land het over haar en over hoe tof ze is.
En deze week zong ze Michael Jackson. Ook weer iets TOTAAL anders dan wat we van haar gewend zijn.
En misschien is dat juist haar grootste kracht. Ze blijft ons verbazen. Maar ze laat ook zien dat het goed is om soms buiten je comfortzone te gaan.
Ik begin haar elke week leuker te vinden.
Door dit alles vergeet je bijna dat ze een operazangers is.
Wat een uitstapje buiten je comfortzone allemaal niet kan doen.
Muziek van de Week:
Maria Fiseler – Lose Yourself
Misschien moeten we af van het ‘buiten je comfortzone gaan’.
Dan bedoel ik niet dat we het niet meer moeten doen.
Nee, juist het tegenovergestelde!
Maar ik denk dat we het een andere naam moeten geven. Iets dat aantrekkelijker is. Iets waardoor je het vaker gaat doen.
Wat nou als we het ‘je comfortzone uitbreiden’ noemen.
Wat is er nou mooier dan wanneer je meer dingen toe kan voegen aan je comfortzone?
Laten we allemaal onze comfortzone groter maken.
Maar beloof me dat je nog wel eens de wereld buiten je comfortzone gaat verkennen, okay? Dan ga ik dat ook vaker doen.
❤
Clannad
Ps. Ohja, weet je wat ik nou in mijn ‘Ik-box’ had gestopt waar ik zo zenuwachtig over was? Ik had een schriftje in de doos gedaan. Niet zomaar een schriftje. Nee, ik heb het schriftje waarin mijn eigen songteksten instaan in de doos gedaan. Het schriftje waarin ik me heel kwetsbaar opstel lag in mijn ‘Ik-box’. Misschien komt er nog weleens een tijd dat ik dat schriftje met jullie allemaal deel. Maar tot nu toe heb ik mijn comfortzone op dat gebied ver genoeg uitgebreid. Alles op z’n tijd. Je moet het ook weer niet te snel willen.